OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

NÁVODY

Ak nie ste skúsení chemici, nepúšťajte sa do výroby látok, pri ktorých sú uvedené špeciálne bezpečnostné upozornenia! Vždy zvážte, či vám výroba stojí za to riziko! NIKDY nepreceňujte svoje schopnosti! Ak sa rozhodnete niečo predsa len vyrábať, je to na vaše VLASTNÉ riziko. Vždy dbajte na bezpečnosť. Nikdy nepracujte pod vplyvom látok ovplyvňujúcich psychiku alebo pri únave (napr. v noci)! Tieto návody sme zhotovili podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia!
Veľa šťastia a opatrnosti pri výrobe!

 

 

Návod na domáci deodorant

Funguje reálnym odstránením zápachu! Vymyslel ho sám pyroman Adas, aj ho na sebe vyskúšal.

 

Čo potrebujete a kde to zoženiete?

- CuSO4 - síran meďnatý (chemické obchody)
- Voda
- Vatový tampón
 
Úroveň náročnosti: 0. stupeň
Úroveň nebezpečnosti: 0. stupeň

Symboly nebezpečnosti pri práci:

POZOR!! Síran meďnatý je síce bezpečný, ale pri požití toxický. Taktiež sa nesmie dostať do očí.

Postup výroby:

1) Najprv je potrebné vyrobiť slabý roztok CuSO4 vo vode. Na koncentrácii až tak nezáleží, ale mal by to byť slabý roztok (menej dráždi pokožku).

2) Roztok naneste na vatový tampón a potrite miesta, kde si prajete odstrániť zápach. Už sekundy po aplikácii si všimnete, že zápach úplne ustúpil.

3) Roztok je možné neobmedzene skladovať. Porušenú pokožku dráždi, ale len mierne. Neporušenú by dráždiť nemal vôbec.

 

Výsledky a pozorovania:


- Táto metóda funguje na princípe oxidácie. Síran meďnatý sa pri kontakte s chloridmi na pokožke premení na chlorid meďnatý, ktorý má mierne oxidačné vlastnosti - je schopný rýchlo oxidovať dvojité väzby v aromatických látkach vznikajúcich bakteriálnym rozkladom potu, sám sa pri tom mení na chlorid meďný. Oxidácia spraví z páchnucich látok látky bez zápachu.

- Zlúčeniny medi majú zároveň silné antibakteriálne účinky, takže pôsobenie vydrží celý deň.

 

Návod na výrobu raketového paliva

Tento je 108% legálny a vhodný pre amatérskych chemikov!

 

Čo potrebujete na výrobu a kde to zoženiete?

- Dusičnan draselný (KNO3(chemické obchody, online)
- Cukor
- Sporák (ale lepšie platnička)
- Panvica alebo hrnček na varenie
- Lyžica
- Váha
 
Úroveň náročnosti: Istupeň
Úroveň nebezpečnosti: I.- II. stupeň

Odporúčame robiť vonku a nosiť ochranný odev. Môže dôjsť k zapáleniu zmesi pri výrobe, ale je to skoro nemožné ak použijete platničku a hlavne ak dobre miešate. Miešanie konečnej pasty je fyzicky náročné, berte na to ohľad, prípadne si dajte pauzu, hlavne pri výrobe väčšieho množstva.

Výroba raketového paliva:

1) Odvážte požadované množstvo KNO3 a cukru, musia byť v pomere 2 diely dusičnanu a 1 diel cukru. Zmes nasypte do hrnčeka/panvice a nalejte malé množstvo vody. Pri varení zmesi by sa malo všetko vo vode na chvíľu rozpustiť. Ak nie, pridajte viac vody.

2) Zapnite platničku (alebo sporák na najmenší plameň), umiestnite na ňu hrnček so zmesou a s lyžicou a čakajte (za sporadického miešania), kým zmes začne vrieť. Je normálne, že sa tvoria bubliny, časom bude mať zmes penovitú konzistenciu, treba ju stále miešať.

3) Keď zo zmesi začne byť kaša, treba ju už neustále kontrolovať a priebežne miešať. O to viac treba miešať, keď už zhustne na pastu. Tú treba neustále zoškrabávať zo stien hrnčeka a miešať so zvyškom zmesi, aby nejaká časť neprihorela (alebo nezačala horieť). Keď je zmes ešte súdržná a lepí sa, vtedy je čas naplniť raketu (ale nie príliš skoro, lebo kvôli vode nebude horieť). Pri ďalšom sušení sa už aj za tepla zmení na prach, ktorý by vašu raketu zmenil na bombu. Po čase zmes prestane vydávať zvuk. To značí, že väčšina vody sa odparila.

4) Na platničke môžete ešte zmes nechať sušiť na tepelnom stupni 1, na sporáku to v tomto bode je lepšie ukončiť. A to stále za miešania, ale už nemusí byť také časté. Na stupni 1 by zmes nemala prihárať ani po dlhšom čase a pekne sa vysuší. V dokonale vysušenej zmesi sa množstvo paliva zmení na prach počas obyčajného miešania. S ohľadom na plánované využitie môžete drvenie zmesi dokončiť v mixéri.

5) Suchú zmes treba ešte za horúca (!) celú vyškrabať z hrnčeka a môže sa skladovať. Po vychladnutí je tuhá ako skala (ak bola nedostatočne vysušená). Pre použitie do rakiet je nutné ju v palivovej komore dobre natlačiť, aby neobsahovala vzduchové bubliny. Ako už bolo uvedené, na výrobu rakiet je najvhodnejšie palivo, ktoré ešte drží pokope a je pastovité za horúca. Pre výrobu slabých výbušnín je najlepšia dokonale vysušená zmes.

 

VYUŽITIE

Zmes je vhodná nie len do rakiet, ale aj slabých výbušnín, či dokonca rýchlych dymovníc. Ak chcete výbuch, treba zmes dokonale vysušiť (na prach a jemné častice) a uzavrieť najlepšie do plastovej nádoby so zápalnou šnúrou. Čím pevnejšia nádoba, tým väčšia rana.

Ako raketové palivo má veľký ťah, použite radšej širšiu trysku alebo palivo s vyšším obsahom vody, inak hrozí výbuch.

OBRÁZKY

Kus paliva, nedostatočne vysušené - drží pokope (>90g)
 
Príklad rakety
 
VIDEÁ
 
Druhá raketa + test bomby: https://www.youtube.com/watch?v=2UG8h7tYwSk

Zaujímavosti:

- Toto palivo samo o sebe veľmi rýchlo horí, ale v uzavretom priestore ako je raketa sa rýchlosť horenia ešte zvyšuje a tak dodá dostatočný výkon na udržanie rakety vo vzduchu.

- Rýchlosť horenia sa dá ešte zvýšiť pridaním malého množstva Fe2O3.

- Namiesto cukru sa dajú použiť aj látky ako sorbitol, takáto zmes nekaramelizuje a omnoho ľahšie sa nalieva, avšak nemá žiadne explozívne vlastnosti.

 

 

Návod na výrobu Borneolu

C10H18O

Tento je 108% legálny a vhodný pre amatérskych chemikov!

 

Čo potrebujete na výrobu a kde to zoženiete?

- Gáfor (chemické obchody, online)
- Kyselina askorbová (vitamín C čistý, práškový) (chemické obchody, online)
- Sviečka
- Skúmavka
- Slabo polárne rozpúšťadlo (len pre prípad čistenia borneolu, ale môžete použiť aj sublimáciu)
 
Úroveň náročnosti: 0.- I. stupeň
Úroveň nebezpečnosti: 0.- I. stupeň

Všetky tri chemikálie (gáfor, borneol a vit. C) sú relatívne bezpečné a nie je potrebné dodržiavať špeciálne bezpečnostné opatrenia. Len si ich nesypte do očí!

Výroba borneolu:

1) Do skúmavky pridajte gáfor a následne kyselinu askorbovú (v miernom prebytku).

2) Zapáľte sviečku a zmes zospodu ohrievajte. Keď sa všetok gáfor roztopí, mierne zakrúžte skúmavkou, aby sa vychytal všetok vit. C zo stien skúmavky do kvapaliny.

3) Zohrievajte dovtedy, kým nevznikne sýtočervená kvapalina, alebo až dovtedy, kým sa z nej všetok borneol neodparí na steny skúmavky.

4) Ak nechcete borneol čistiť, tu sa môže výroba ukončiť, už ho treba len dostať zo skúmavky. Prípadne sa môžete zbaviť skaramelizovanej zložky opakovaným premytím skúmavky teplou vodou, karamel sa odplaví a väčšina borneolu zostane v skúmavke. Ak ste ho z kvapaliny odparili všetok na steny skúmavky, máte väčší výťažok. Na jednoduchšie odstránenie zo skúmavky použite rozpúšťadlo, vylejte do plytkej nádoby a nechajte odpariť. Borneol vykryštalizuje v podobe vločiek.

5) Ak ste použili dostatok vit. C, mal by ostrý zápach gáforu úplne vymiznúť a mala by byť cítiť už len príjemná, slabá vôňa borneolu. Pri zohriatí zvykne na stenách skúmavky kryštalizovať tak, že vyzerá úplne ako námraza. Foto viď nižšie.

 

REAKCIA

C10H16O + C6H8O6 -------------> C10H18O + C6H6O6 + rozkladné produkty askorbátu a dehydroaskorbátu ("karamel")

OBRÁZKY

Borneolový sneh (otvor obrázok na novej karte pre zväčšenie)
 

Zaujímavosti:

- Ak borneol poriadne zahrejete v skúmavke otočenej hore dnom, začne z nej jemne snežiť. Keď už vonku sneh nie je, môžete si ho spraviť aspoň doma.

- Borneol je súčasťou mnohých rastlinných esenciálnych olejov a používa sa napr. v tradičnej čínskej medicíne.

- Túto syntézu vymyslel sám pyroman Adas, sú známe iba redukcie za pomoci látok ako je NaBH4 a iné silné redukčné činidlá. Ale očividne to funguje aj s obyčajným vitamínom C a zvýšenou teplotou!

- Môžete ho premeniť na tioborneol (viď návod na výrobu tiolov). Úspech spoznáte podľa toho, že ucítite vôňu podobnú grepfruitu. V ňom sa totiž tiež nachádza jeden vyšší tiol ("grepfruitový merkaptán"), ktorý je významnou zložkou jeho vône. Skvelý nápad na domácu voňavku, však?

- Taktiež je možné ho esterifikovať napr. s kyselinou octovou (vznikne bornyl acetát, ktorý má nádhernú sladkú vôňu).

 

Návod na odstránenie bradavíc

Funguje na 108% a je úplne bezbolestný! Vymyslel ho sám pyroman Adas, aj ho na sebe vyskúšal. Už žiadny tekutý dusík, po ktorom nemôžete týždeň chodiť, ani drahé výrobky z lekárne, ktoré nepomáhajú. Toto vám nikde inde neprezradia!

 

Čo potrebujete a kde to zoženiete?

- H2O2 - peroxid vodíka 30% (chemické obchody)
- H2SO4 - kyselina sírová 37% (akumulátorová) (chemické obchody, farby-laky)
- C3H6O3 - kyselina mliečna 80% (chemické obchody)
- Fén alebo podobný ohrievač
- Tyčinky s vatou na konci (na čistenie uší)
 
Úroveň náročnosti: 0.- I. stupeň
Úroveň nebezpečnosti: I. stupeň

Symboly nebezpečnosti pri práci:

  

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami, ktoré môžu spôsobiť vážne poškodenie očí! Pracujte opatrne, nič nevylejte! Aplikujte len na postihnuté miesta!

Postup liečby:

1) Prvý deň (po sprchovaní) - na tyčinku s vatou dajte 80% kyselinu mliečnu, naneste na postihnuté miesta a ohrievajte ohrievačom, až kým kvapalina nevyschne (nemusí to byť suché na 108%). Myslím si však, že kyselinu mliečnu nepotrebujete, a pokojne ju môžete nahradiť za sírovú, ale takto som to robil ja.

2) Druhý deň (po sprchovaní) - to isté čo prvý deň, ale s kyselinou sírovou.

3) Tretí deň (po sprchovaní) - na tyčinku dajte kyselinu sírovú spolu s peroxidom. Naneste na postihnuté miesta a usušte.

 

Výsledky a pozorovania:


- Táto metóda je úplne bezbolestná a šetrná (určite to platí pri bradaviciach na nohách), takže sa po nej pokožka dokonale obnoví. Neodporúčame ju však použiť pri deťoch do 12 rokov (deti majú jemnejšiu kožu, ktorá môže citlivo reagovať, prípadne použite len kyselinu mliečnu, efekt však nie je zaručený).

- Najprv sa nič nebude diať, ale asi po týždni si všimnete, že tkanivo pod bradavicami mení farbu na fialovú. Nebojte sa, nie je to nič nebezpečné, je to súčasť liečby.

- Po nejakom čase (mesiac alebo dva) sa odumretá koža s bradavicami začne odlupovať, až úplne odpadne. Pod ňou zostane len čisté, neporušené tkanivo!

 

 

 

Návod na výrobu Polysulfidu sodného
Na2Sx

Tento je 108% legálny a vhodný pre amatérskych chemikov!

 

Čo potrebujete na výrobu a kde to zoženiete?

- Síra (chemické obchody)
- NaOH - hydroxid sodný (chemické obchody, prípravok Sifo...)
- Voda
- Erlenmeyerova banka
- Sporák alebo plynový horák
- Protitepelná rukavica na držanie horúcej EM banky
 
Úroveň náročnosti: II. stupeň
Úroveň nebezpečnosti: I. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre Na2Sx:

 

Symboly nebezpečnosti pri výrobe Na2Sx:

  

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami, ktoré môžu spôsobiť vážne poškodenie očí! Pracujte opatrne, výpary nevdychujte, robte to vonku alebo pod digestorom! Nikdy k polysulfidu neprilievajte kyselinu, vzniká sírovodík!!!

Výroba Na2Sx:

1) Do EM banky pridajte NaOH a vodu, nechajte rozpustiť.

2) Pridajte síru v prebytku.

3) Zapnite plyn na najslabšie a roztok ohrievajte.

4) Keď sa zmes začne zohrievať, zapnite digestor, nasaďte rukavicu a zmes občas pomiešajte krúživými pohybmi alebo paličkou.

5) Ak by sa odparilo priveľa vody, prilejte novú.

6) Zmes varte, až kým sa všetka síra nerozpustí. Ak by sa stále odmietala rozpustiť po dlhom varení, pridajte ešte trocha NaOH.

7) Všetko je rozpustené, vznikol tmavý roztok. Nechajte ho vychladiť, zmení farbu na oranžovú.

8) Roztok prelejte do nádoby na odparenie vody a postavte na niekoľko dní na radiátor.

9) Spolu s Na2Sx vykryštalizuje aj nadbytočná síra, ktorá bola v roztoku nejakým spôsobom rozpustená (mechanizmus nie je presne známy, buď sa síra dokáže rozpúšťať v roztoku Na2Sx alebo sa pri odparovaní vody z polysulfidového reťazca uvoľňuje).

10) Polysulfid si stále udržuje trocha vody, ale pre bežné experimenty to nevadí.

 

REAKCIA

Reakcie nie sú presne známe, zrejme ide o viacero zložitejších reakcií. Hlavným produktom je polysulfid sodný, sulfid sodný a nejaké siričitany.

 
VIDEÁ
 
Pozn.: Tieto videá okrem hudby som vytvoril ja a sú prvé a zatiaľ jediné o Na2Sx na Youtube.
 

Zaujímavosti:

- Na2Sx je zmes polysulfidov s rôznou dĺžkou reťazca síry až po číslo 5. Na vzduchu sa však veľmi rýchlo rozkladá, oxiduje a hydrolyzuje za vzniku H2S.

Na2Sx je silné redukovadlo, preto agresívne reaguje s okysličovadlami (viď video reakcie s H2O2).

- Pri pridaní kyseliny k polysulfidu sa uvoľní H2S a síra.

 

 

 

Návod na výrobu Peroxidu Vápenatého
CaO2

Tento je 108% legálny a vhodný pre amatérskych chemikov!

 

Čo potrebujete na výrobu a kde to zoženiete?

- Vápenatá soľ (chlorid (s tým som to robil ja), dusičnan alebo aj octan) (chemické obchody, alebo si vyrobte z CaCO3)
- H2O2 - peroxid vodíka 30%, ale dá sa použiť aj 3% (chemické obchody)
- Roztok amoniaku - NH3 (chemické obchody)
- Nádoba (skúmavka alebo kadička ak ho chcete vyrobiť viac)
- Palička
- Filter
- Horúca voda
 
Úroveň náročnosti: II. stupeň
Úroveň nebezpečnosti: II. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre CaO2:

 

Symboly nebezpečnosti pri výrobe CaO2:

  

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami, ktoré môžu spôsobiť vážne poškodenie očí! Pracujte vonku a opatrne, výpary amoniaku nevdychujte!

Výroba CaO2:

1) Do nádoby dajte vami zvolené množstvo vápenatej soli.

2) Prilejte príslušné množstvo peroxidu (v prebytku).

3) Miešajte paličkou, kým sa soľ úplne nerozpustí.

4) Prilejte malé množstvo horúcej vody.

5) Prilejte roztok NH(v prebytku).

6) Vznikne vám zrazenina CaO2. Roztok ešte zopár krát premiešajte tyčinkou alebo pretraste.

7) Zmes opatrne vylejte na filter. Najlepšie by bolo zrazeninu dokonale premyť studenou vodou, ale filtrácia je obyčajne extrémne pomalá.

8) Zrazeninu nechajte vysušiť na suchom a teplom mieste.

9) CaO2 je vo vode pomerne nestabilný, uvidíte bublinky kyslíka z rozkladu. Rýchly pracovný postup je preto dôležitý pre dobrý výťažok.

 

REAKCIA

Ca2+ + 2 NH3 + H2O2 -------------> CaO2 + 2 NH4+

 
VIDEÁ
 
Pozn.: Toto video okrem hudby som vytvoril ja a je prvé a zatiaľ jediné o CaO2 na Youtube.
 

Zaujímavosti:

- CaO2 sa vytvorí ako hydrát, dá sa však dehydratovať za zníženého tlaku a zahriatím, prípadne pri vysušení z vodného roztoku pri 70°C.

- CaO2 je pomerne dobré okysličovadlo, môžete ho použiť aj v pyrotechnike (napr. s hliníkom), ale buďte veľmi opatrní, tieto zmesi môžu byť citlivé.

- Diperoxyhydrát (CaO2×2H2O2) sa pri 40°C vo vákuu rozkladá na superoxid (Ca(O2)2), ktorý s vodou reaguje za uvoľňovania kyslíka.

 

 

Návod na výrobu výbušniny TATP
(Triacetontriperoxid)
- C9H18O6

Tento návod slúži len na poznávacie účely, v praxi je nelegálny.

 

Čo potrebujete na výrobu TATP a kde to zoženiete?

- H2O2 - Peroxid vodíka 30% (Farby-laky, Lekárne, chemické obchody)
- HCl - Kyselina chlorovodíková 30% (Farby-laky, chemické obchody)
- Acetón, POZOR! Nie riedidlo C6000 !!! (Baumaxx, chemické obchody)
- Gumené rukavice (nepovinné, ale ak sa oblejete, rýchlo si to umyte vodou a mydlom!)
- 2x Plastový pohár
- Palička na miešanie
- Sáčik
- Gumička
- Lavór
- Ponožka/tričko (ďalej len: filter)
- Plastová nádoba na TATP (Napr. od zmrzliny)
 
Úroveň náročnosti: II. stupeň
Úroveň nebezpečnosti: IV. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre TATP:

Symboly nebezpečnosti pri výrobe TATP:

    

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami, ktoré môžu spôsobiť vážne poškodenie očí alebo kože! Pracujte vonku a opatrne! TATP je citlivá trhavina, môže dôjsť k vážnym zraneniam!

Výroba TATP:

1) Do pohára nalejte acetón, do druhého H2O2 v pomere približne 1:1 (ale odporúča sa trocha viac acetónu), poháre dajte do mrazničky na 1 až 2 hodiny. Potom obe tekutiny zlejte dokopy. V prípade, že by sa vám acetón s H2Onezmiešal, ale ostal by oddelený, je chyba v tom, že to nebol Acetón, ale nejaké špatné riedidlo!

2) Môžte zmes ešte nechať pol hodinu v mrazničke, alebo hneď priliať kyselinu (stačí 5-10% celkového objemu, menej je niekedy viac!), premiešajte, prikryte sáčikom, zagumičkujte a dajte do chladničky na niekoľko hodín. Čím viac HCl ste pridali, tým bude reakcia rýchlejšia, ale je kontraproduktívne ísť nad 20% celkového objemu. Taktiež sa to viac zahrieva.

3) Vyberte zmes z chladničky a môžete ju nechať ešte nejaký čas stáť pri izbovej teplote, alebo rovno preskočiť na ďalší krok.

4) Potom si pripravte lavór, do neho dajte filter, do filtra vylejte zmes, prepláchnite tečúcou studenou vodou, aby kyselina stiekla do lavóra, potom TATP vo filtri stlačte, aby sa z neho dostala voda. Pre vysokú čistotu opakujte prepláchnutie a stláčanie aj 3 krát. Pri preplachovaní vám ostane na filtri len TATP, nechcená kyselina stečie do lavóra. Preplachujte cca 30 sekúnd. Ak ho dobre neprepláchnete, kyselina ho bude pomaly rozkladať + v prípade použitia HCl môžu vznikať veľmi dráždivé látky (chlór, kyselina octová)!

5) Potom dajte TATP do plastovej nádoby a vysušte ho na teplom mieste alebo pri izbovej teplote (pozor, TATP sublimuje!). Nádoba musí byť otvorená. Občas choďte TATP premiešať na urýchlenie sušenia. Dobré je tiež rozrušovať guličky, ktoré sa v ňom vytvárajú, pretože v nich sa drží vlhkosť.

6) Sušenie TATP trvá veľmi dlho. Keď z neho bude prášok sypký ako piesok, TATP je úplne suché! Ak nie je dokonale suché, niekedy sa môže stať, že vám proste nevybuchne, ale urobí iba "PUF" a ohnivú guľu. Pyromanovi Adasovi sa to stalo už aspoň dva krát. Aktívnym sušením sa dá proces urýchliť (roztieraním vlhkých guličiek o papierovú podložku + miešaním...), avšak je to otrava a psychicky náročné pri tom vydržať. Dokonale suchý produkt vám však poskytne neskutočne hlboký zvuk pri výbuchu.

7) Skladujte ho v uzatvorenej plastovej nádobe, najlepšie v chládku, aby nesublimovalo. Doba skladovania je neobmedzená, ak ste ho zbavili všetkej kyseliny. Môžete ho aj rekryštalizovať z organického riedidla, ak chcete väčšie kryštály, ale vôbec sa to nepovažuje za potrebné. Pyromani Adas a Mayo majú ešte vzorky TATP, ktoré sa ani po 3 či 4 rokoch vôbec nezmenili. Je to dôkaz dlhodobej skladovateľnosti.

REAKCIA

3 C3H6O + 3 H2O2 --------H+--------> C9H18O6 + 3 H2O

OBRÁZKY

TATP v práškovej forme
 
Pravdepodobne najväčší a najkrajší kryštál TATP aký bol kedy vyrobený.
Toto je dielo pyromana Adasa.
 
VIDEÁ
 
Celý album obrovských kryštálov: http://www.youtube.com/watch?v=XKOPloKZ92o
 

Zaujímavosti:

- TATP je často zneužívané ako zbraň teroristov, pretože jeho výroba je lacná a jednoduchá. Niekedy sa prezýva Satanova matka. TATP je najsilnejšia bezdusíkatá trhavina.

- VoD (rýchlosť detonácie) je až 5300m/s (83% sily TNT).

- TATP je entropická trhavina - nefunguje na princípe reakcie okysličenia, ale v momente sa zmení na plyn. Preto je oproti dusíkatým trhavinám pomerne slabé.

 

Návod na výrobu výbušniny TMDD

(Tetrametylendiperoxiddikarbamid) - C6H12O6N4

Výroba TMDD je nelegálna, slúži na poznávacie účely. Tento návod sme netestovali a neručíme za jeho správnosť.

Čo potrebujete na výrobu TMDD a kde to zoženiete?

- H2O2 - Peroxid vodíka 30% (Farby-laky, Lekárne, chemické obchody)
- HCl - Kyselina chlorovodíková 30% (Farby-laky, chemické obchody)
- Močovina (hnojivá, chemické obchody)
- Formaldehyd 30% (chemické obchody)
- Plastovú nádobu
- Paličku na miešanie
- Gumené rukavice
- Gumičku
- Sáčik
- Ponožka (alebo staré tričko)
 
Úroveň náročnosti: III. stupeň
 
Úroveň nebezpečnosti: IV. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre TMDD:

 

Symboly nebezpečnosti pri výrobe TMDD:

    

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami, ktoré môžu spôsobiť vážne poškodenie očí alebo kože! Pracujte vonku a opatrne! TMDD je trhavina, môže dôjsť k vážnym zraneniam!

Výroba TMDD:

1) 12g močoviny rozpustite v 40g roztoku formaldehydu.

2) Prilejte 40g peroxidu a 30g HCl.

3) Dobre pomiešajte, dajte na vrch nádoby sáčik a zagumičkujte.

4) Vložte na 3 dni do chladničky.

5) Vzniknutú látku prefiltrujte cez staré tričko alebo ponožku, premyte vodou a dajte sušiť.

6) Hotovo! TMDD musí byť úplne suché, aby explodovalo.

REAKCIA

Reakcie prebiehajúce pri výrobe nie sú dobre preskúmané a overené, preto ich nebudeme uvádzať.

Zaujímavosti:

- TMDD je o dosť silnejšie aj stabilnejšie ako TATP, ale aj tak si treba dávať pozor.

 

Návod na výrobu Jododusíku
NI3

Nedoporučujeme vyrábať v množstve väčšom než pár miligramov!

 

Čo potrebujete na výrobu Jododusíka a kde to zoženiete?

- Jód (chemické obchody + možnosť potreby licencie!)
- 20-25% Amoniak - čpavok (Farby-laky (možno), chemické obchody)
- Plastový pohár / Plastová nádobka
- Filtračný papier

Úroveň náročnosti: I. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: II. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre NI3:

Symboly nebezpečnosti pri výrobe NI3:

POZOR!! Pracuje sa s látkami, ktoré môžu ohroziť zdravie! Pracujte vonku a opatrne! NI3 môže vo väčších množstvách spôsobiť zranenia! Výpary jódu, ktoré vznikajú po výbuchu, sú škodlivé!

Výroba NI3:

1) Rozdrvte pár miligramov jódu.

2) Rozdrvený jód pridajte do pár mililitrov amoniaku.

3) Vznikne vám čierna zrazenina, ktorú prefiltrujete cez filtračný papier. Po vyschnutí bude nesmierne citlivý!

REAKCIA

5 NH3 + 3 I2 ----------------> NI3×NH3 + 3 NH4I

Poznámka: Jododusík vytvára komplex s amoniakom NI3×NH3, čo spôsobuje, že v roztoku je stabilný.

OBRÁZKY

Jododusík po výbuchu

VIDEÁ

Ukážka citlivosti: http://www.youtube.com/watch?v=Tw4zdLSFs5I

Zaujímavosti:

- Jododusík patrí medzi najcitlivejšie výbušniny. Stačí, aby ste sa ho dotkli, alebo vydali slabší zvuk a už expoloduje.

- Pri výbuchu vzniká jód, ktorý zašpiní všetko v okolí! Po výbuchu vznikne výrazný ružový dym!

- Pri zábave sa dá použiť aj tak, že mokrý jododusík rozotriete po dlážke. Takže keď tade budú kráčať ľudia, bude im to vybuchovať priadmo pod nohami. Jododusík je slabá, ale za to veľmi citlivá výbušnina.

 

 

Návod na výrobu Uhličitanu Meďnatého - CuCO3

Výroba CuCO3 je legálna aj na využitie v praxi.

Čo potrebujete na výrobu CuCO3 a kde to zoženiete?

- CuSO4 - modrá skalica (chemické obchody)
- NaHCO3 - sóda bikarbóna
- Palička na miešanie
- Plastová alebo sklenená nádoba
- Filter

Úroveň náročnosti: 0.- I. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: 0.- I. stupeň

Symboly nebezpečnosti:

 

Výroba CuCO3:

1) Do nádoby pripravte roztok CuSO4.

2) Pridávajte NaHCO3 po malých dávkach za stáleho miešania, až kým roztok neprestane šumieť.

3) Odfiltrujte zrazeninu CuCO3 a umyte vodou.

REAKCIA

CuSO4 + 2 NaHCO3 --------------> Na2SO4 + CuCO3 + CO2 + H2O

OBRÁZKY

Prášok CuCO3

VIDEÁ

Tepelný rozklad: http://www.youtube.com/watch?v=D9amrlph-rA

Zaujímavosti:

- CuCO3 sa dá tepelne rozložiť na CuO

- Je vhodný na prípravu rôznych solí medi

 

 

Návod na výrobu Oxidu Meďnatého - CuO

Výroba CuO je legálna aj na využitie v praxi.

Čo potrebujete na výrobu CuO a kde to zoženiete?

- CuSO4 - modrá skalica (chemické obchody)
- NaOH - hydroxid sodný (chemické obchody, prípravok Sifo alebo podobné)
- Erlenmeyerova banka
- Nádoba
- Filter (odporúčame kuchynské utierky, CuO je extrémne jemný prášok)
- Sporák (alebo podobný zdroj tepla)

Úroveň náročnosti: 0.- I. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: 0.- I. stupeň

Symboly nebezpečnosti:

  

Výroba CuO:

1) V EM banke pripravte roztok CuSO4.

2) V nádobe pripravte roztok NaOH v miernom prebytku.

3) Roztok NaOH vlejte do EM banky a dajte variť. Nechajte to variť 2 - 5 minút.

4) Prilejte vodu a nechajte CuO usadiť. Vodu opatrne odlejte. Tento postup opakujte asi 4x (podľa potreby čistoty).

5) Odfiltrujte CuO a nechajte vysušiť. Získate krásny jemný čierny prášok.

REAKCIA

CuSO4 + 2 NaOH --------------> Na2SO4 + Cu(OH)2

Cu(OH)2 -------------> CuO + H2O

OBRÁZKY

Prášok CuO

VIDEÁ

Redukcia CuO: http://www.youtube.com/watch?v=6nEt6cW_GSw

Reakcia so zinkom: http://www.youtube.com/watch?v=Lc11ptqDto8

Zaujímavosti:

- Dá sa použiť na oxidáciu organických látok alebo na výrobu čistej medi.

- Je vhodný na prípravu rôznych solí medi.

 

Návod na výrobu Chloridu Meďnatého - CuCl2

Výroba CuCl2 je legálna aj na využitie v praxi.

 

Čo potrebujete na výrobu CuCl2 a kde to zoženiete?

- HCl - Kyselina chlorovodíková 30% (Farby-laky, Lekárne, chemické obchody)
- H2O2 - Peroxid vodíka 30% (Farby-laky, Lekárne, chemické obchody)
- Kúsok medi (centy, medené klince) Ak nechcete míňať H2O2, použite miesto medi prášok CuO alebo CuCO3, tým pádom peroxid nepotrebujete.
- Plastová nádoba (najlepšie umelohmotný pohár)
- Plastové alebo sklenené miešadlo

Jednoduchšia metóda:

- CuSO4 - modrá skalica (chemické obchody)
- CaCl2 - chlorid vápenatý 
(chemické obchody)
- Plastová nádoba (najlepšie umelohmotný pohár)

Úroveň náročnosti: 0.- II. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: 0.- II. stupeň

Symboly nebezpečnosti:

    

POZOR!! Pracuje sa s látkami, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie! Pracujte vonku a opatrne!

Výroba CuCl2:

Jednoduchšia metóda:

1) V plastovej nádobe pripravte roztok CuSO4.

2) V inej nádobe pripravte príslušné množstvo roztoku CaCl2.

3) Zlejte roztoky dokopy. CaSO4 sa vyzráža a v roztoku vám zostane CuCl2, stačí už len odfiltrovať CaSO4 a získate čistý roztok.

Zložitejšia metóda:

1) Do plastovej nádoby vhoďte kúsok medi (alebo CuO, príp. CuCO3).

2) Prilejte trocha HCl

3) Ak ste použili kovovú meď:

   3.1) Prilejte malé množstvo H2O2 a miešajte.

   3.2) Po úplnom upokojení reakcie znova prilejte malé množstvo H2O2.

   3.3) Kroky 3.1 a 3.2 opakujte, až kým nevznikne krásne zelené sfarbenie roztoku, alebo až kým sa všetka meď nerozpustí.

   3.4) Meď, ktorá sa nerozpustila, vyberte plastovým predmetom.

3) Ak ste použili CuO alebo CuCO3:

   3.1) Postupne prilejte toľko HCl, aby sa všetok prášok rozpustil. Robte to pomaly za stáleho miešania plastovým alebo skleneným miešadlom.

4) Roztok CuCl2 je hotový! Teraz ho stačí vonku vysušiť! CuCl2 je hygroskopické, jeho sušenie nie je jednoduché! Po úplnej dehydratácii (60-80°C) získa hnedú farbu.

REAKCIA

Cu + H2O2 + 2 HCl --------------> CuCl2 + 2 H2O

Pri použití CuCO3 alebo CuO:

CuCO3 + 2 HCl --------------> CuCl2 + CO2 + H2O

CuO + 2 HCl --------------> CuCl2 + H2O

Jednoduchšia metóda:

CuSO4 + CaCl2 -------------> CaSO4 + CuCl2

OBRÁZKY

Roztok CuCl2

Kryštály CuCl2

VIDEÁ

Farbenie plameňa: http://www.youtube.com/watch?v=s8UrWw9qFKI

Zaujímavosti:

- CuCl2 je vhodné na farbenie plameňov. Plameň od neho dostane nádhernú modrú farbu! Ale robte to vonku, výpary sú škodlivé!

 

Návod na výrobu Octanu Meďnatého - Cu(CH3COO)2

Výroba Cu(CH3COO)2 je legálna aj na využitie v praxi.

 

Čo potrebujete na výrobu Cu(CH3COO)2kde to zoženiete?

- CuCO3 (viď výrobu uhličitanu meďnatého) alebo CuO
- Ocot (najlepšie destilovaný alebo čistú kys. octovú)
- Nádoba
- Miešadlo

Úroveň náročnosti: 0.- I. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: 0.- I. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre Cu(CH3COO)2:

 

Výroba Cu(CH3COO)2:

1) Do nádoby dajte CuCO3, príp. CuO a pomaly pridávajte kys. octovú za stáleho miešania, až kým sa všetok prášok nerozpustí.

2) Z roztoku odparte vodu a zvyšky kys. octovej. Získate nádherné modré kryštály.

REAKCIA

CuCO3 + 2 CH3COOH --------------> Cu(CH3COO)2 + CO2 + H2O

OBRÁZKY

Kryštály Cu(CH3COO)2

Roztok Cu(CH3COO)2

Zaujímavosti:

- Octan meďnatý je modrá kryštalická látka, ľahko všetko farbí jasne na modro a preto sa oddávna používal ako pigment.

- Používa sa na oxidáciu, ako katalyzátor v mnohých syntézach.

- Reakcia, kde sa používa ako oxidovadlo: 2 Cu(CH3COO)2 + 2 R-CC-H -----> 2 CH3COOCu + R-CC-CC-R + 2 CH3COOH

 

Návod na výrobu tiolov - R-SH

Výroba je legálna, ale môžete byť potrestaní za vyvolanie paniky (zápach).

 

Čo potrebujete na výrobu tiolov a kde to zoženiete?

- Síra (chemické obchody, online)
- Červený fosfor (online)
- Akýkoľvek alkohol, príp. aj ketón (v tom prípade vznikne tioketón) - musí byť bezvodý, inak vznikne H2S! (chemické obchody, online...)
- Skúmavka
- Sviečka
- Tyčka z pevného kovu (asi polovica priemeru skúmavku, avšak nie je úplne potrebná)
- Bután do zapaľovačov

Úroveň náročnosti: I.- II. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: III.- IV. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre tioly:

    

Symboly nebezpečnosti pri výrobe:

   

POZOR!! Robte to vonku pri vetre konštantného smeru! Tioly veľmi smrdia a môžu byť toxické (avšak len pri vysokých koncentráciách). Vždy použite len malé množstvá reaktantov.

Výroba:

1) Do skúmavky dajte trocha síry (v prebytku) a fosforu, lepšie je ich aj zmiešať.

2) Do skúmavky vpustite dostatočné množstvo butánu. Funguje to aj bez neho, ale v skúmavke sa vytvorí nepríjemný plameň.

3) Zmes zahrejte nad sviečkou. Buďte pripravení, že to začne silno dymiť. Avšak pri malých množstvách dymu nie je veľa, väčšina ho ostane v skúmavke. Ucítite však zápach H2S. Reakčné teplo by potom malo už samo roztaviť reaktanty. Spoznáte to tak, že pri ďalšom zahrievaní sa už nebude nič diať.

4) Najlepšie by bolo kovovou tyčkou rozbiť taveninu na malé kúsky. Tak by sa zásadne zvýšil výťažok tiolu, ale pre jednoduchý experiment a malé množstvá látok tento krok pokojne vynechajte.

5) Pridajte malé množstvo alkoholu/ketónu, môžete opätovne zahriať (hlavne pre tuhé alkoholy/ketóny). Ucítite zápach. Pre niektoré alkoholy/ketóny nie je veľmi špecifický, a teda dobre rozpoznateľný, ale napr. pri tioetáne hneď spoznáte úspech - smrdí ako zemný plyn, tioborneol zas pripomína grepfruit.

REAKCIA

4 P + 10 S -----------> P4S10

10 R-OH + P4S10  -----------> 10 R-SH + P4O10

Zaujímavosti:


- Táto reakcia funguje aj s ketónmi, ale nie som schopný to vysvetliť inak ako vznikom tioketónu, avšak tioketóny majú vraj neznesiteľný zápach, ale keď som to skúsil s acetónom, cítil som rovnaký tiolický zápach, ako pri etanole. Je možné, že vznikol ditiol acetónu. S gáforom to funguje tiež, zápach je veľmi zvláštny, prirovnal by som ho približne k horkej chuti, ibaže je to zápach.

- Tioly možno oxidovať pomocou H2O2 na disulfidy, ktoré smrdia ako zhnitá kapusta a majú olejovitý charakter, takže ich možno pomerne ľahko izolovať.

- Etántiol sa pridáva do zemného plynu, aby bolo cítiť jeho únik.

 

Návod na výrobu Octanu Sodného - CH3COONa

Výroba CH3COONa je legálna aj na využitie v praxi.

 

Čo potrebujete na výrobu CH3COONa a kde to zoženiete?

- Hydrogenhličitan sodný NaHCO3 - teda normálna "sóda bikarbóna"
- Ocot (najlepšie destilovaný alebo kys. octová)
- Hrniec
- Varič

Úroveň náročnosti: 0. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: 0.- I. stupeň

Výroba CH3COONa:

1) Dajte do hrnca sódu a pridávajte ocot po malých dávkach, až kým bublinkovanie neprestane.

2) Odparte vodu na variči.

REAKCIA

NaHCO3 + CH3COOH ------------> CH3COONa + H2O + CO2

OBRÁZKY

Kryštály CH3COONa

VIDEÁ

Horúci ľad: http://www.youtube.com/watch?v=aC-KOYQsIvU

Zaujímavosti:

- Dá sa z neho vyrobiť tzv. horúci ľad (vyrobí sa presýtený roztok octanu v horúcej vode, nechá sa vychladnúť. Po dotyku zmes vykryštalizuje za vzniku tepla.)

 

Návod na výrobu Vodíka - H2

Tento návod je 108% legálny a vhodný pre amatérskych chemikov!

 

Čo potrebujete na výrobu Vodíka a kde to zoženiete?

- Al fólia (alebo nastrihané hliníkové tácky)
- NaOH - Hydroxid Sodný (Tesco - prostriedok Sifo)
- Voda
- Sklenená fľaša (napr. od vína)
- Balón
 
Úroveň náročnosti: II. stupeň
 
Úroveň nebezpečnosti: II. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre vodík:

Symboly nebezpečnosti pri výrobe:

POZOR !! Robte to vonku. Táto reakcia je veľmi exotermická a môže spôsobiť roztrhnutie balóna, ak ste použili priveľa reaktantov. Vodík je veľmi horľavý a môže spôsobiť výbuch. Pozor na obočie. Pri reakcii sa tiež odparuje NaOH, takže vodík z balóna nikdy nevdychujte, podobne ani výpary z reakčnej zmesi!

Výroba:

1) Dajte do flaše vodu asi do tretiny a dostatočné množstvo NaOH. Roztok by nemal byť veľmi silný, ale ani slabý.

2) Do fľaše dajte postláčaný kus fólie, najlepšie v tvare hada, alebo nastrihané hliníkové kusy.

3) Na fľašu upevnite balón.

4) Môžete občas premiešať krúživým pohybom, počkajte na koniec reakcie (alebo na naplnenie balóna).

5) Ak sa vodík chystáte inhalovať (hoci sa to neodporúča), alebo ho potrebujete čistý, po ukončení reakcie vypláchnite hrdlo balóna vodou, fľašu vyčistite a nalejte do nej ocot. Natiahnite na ňu balón a trochu octu do neho vylejte. Trepte balónom, aby ste sa dokonale zbavili aerosólu NaOH! Potom to nechajte ešte odstáť, aby sa para kondenzovala a čiastočky NaOH sa musia tiež absorbovať do octu. Vodík je omnoho ľahší ako vzduch, takže by mal ostať hore v balóne a nemal by sa príliš miešať so vzduchom z fľaše. Ak vdýchnete vodík s obsahom NaOH (ako sa to stalo Adasovi), podráždi vám to pľúca a na nejaký čas stratíte chuť + zapáli sa vám hrdlo! Neodporúča sa však ani inhalácia po premytí octom. Pary octu môžu rovnako dráždiť dýchacie cesty. Ak by váš balón s vodíkom nechcel lietať, asi je v ňom málo vodíka a príliš mnoho vodnej pary.

REAKCIA

2 Al + 6 H2O + 2 NaOH -------------> 2 Na[Al(OH)4] + 3 H2

VIDEÁ

Vodíkovo-kyslíkový plameň: http://www.youtube.com/watch?v=D-clEe9TaEM

Zaujímavosti:

- Vodíkom môžete redukovať oxidy kovov, vyrábať lietajúce balóny, alebo ho môžete len tak páliť.

- Je asi 14x ľahší ako vzduch!

- Je to najrozšírenejší prvok vo vesmíre, a pri spaľovaní spolu s kyslíkom vytvára extrémne horúci plameň!

- Keď ho vdýchnete, budete mať hlas ako šmolko!

 

Návod na výrobu Kyslíka - O2

Tento návod je 108% legálny a vhodný pre amatérskych chemikov!

 

Čo potrebujete na výrobu Kyslíka a kde to zoženiete?

- H2O2 - Peroxid vodíka akejkoľvek koncentrácie (ale viac je lepšie) (Farby-laky, Lekárne, chemické obchody)
- Hrdza, MnO2, KMnO4 - ak ich nemáte, použite NaOH (Sifo) (MnO2 je v baterkách, Tesco - prostriedok Sifo)
- Plastová alebo sklenená fľaša
- Balón
 
Úroveň náročnosti: II. stupeň
 
Úroveň nebezpečnosti: II. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre kyslík:

Symboly nebezpečnosti pri výrobe kyslíka:

   

POZOR!! Pracuje sa s oxidujúcimi a žieravými látkami, ktoré môžu spôsobiť požiar! Pracujte vonku a opatrne! Kyslík je silný oxidant, môže spôsobiť požiar! KMnO4 môže poleptať pokožku.

Výroba:

1) Dajte do fľaše peroxid vodíka. Množstvo závisí na koncentrácii a potrebného množstva kyslíka.

2) Vhoďte malé množstvo katalyzátoru. Ak idete použiť NaOH a máte H2O2 viac ako 6%, pridajte ho len málo (avšak viac ako v prípade kovových katalyzátorov), inak vám to po čase vykypí a poškodí fľašu aj balón! Metóda s NaOH je však príliš pomalá a neodporúča sa (výsledný plyn bude hydroxidom čiastočne kontaminovaný).

3) Na fľašu upevnite balón, aby dobre doliehal.

4) Počkajte na koniec reakcie, v balóne bude takmer čistý kyslík (takmer, pretože vo fľaši bol obyčajný vzduch).

REAKCIA

2 H2O2 --------katalyz.----> 2 H2O + O2

VIDEÁ

Fajčenie v čistom kyslíku: http://www.youtube.com/watch?v=174_ivcc73E

Pálenie rôznych vecí v čistom kyslíku: http://www.youtube.com/watch?v=qfp6nvnkCSo

Zaujímavosti:

- Kyslík je veľmi dobré okysličovadlo, ale vo vzduchu je ho len 21%.

- Skúste dať kyslík do sklenenej nádoby (napr. zaváracej) a vhoďte niečo horiace, napr. papier a sledujte, akým jasným plameňom zhorí!

- Môžete ho použiť aj na výbuchy plynov (kyslík + horľavý plyn do balóna).

 

 

Návod na výrobu Chlóru - Cl2

Tento návod je 108% legálny, ale nebezpečný!

 

Čo potrebujete na výrobu Chlóru a kde to zoženiete?

- HCl (Farby-laky, chemické obchody)
- KMnO4, MnO(MnO2 je v baterkách, chemické obchody)
- Plastová fľaša
- Balón
 
Úroveň náročnosti: II. stupeň
 
Úroveň nebezpečnosti: II.- III. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre chlór a pri jeho výrobe:

   

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami a toxickým plynom. Robte to vonku a opatrne! Chlór je toxický pri nadýchaní, takže to robte počas veterného počasia.

Výroba:

1) Dajte do fľaše trocha HCl.

2) Vhoďte príslušné množstvo KMnO4/MnO2.

3) Na fľašu čo najrýchlejšie upevnite balón, aby pevne doliehal.

4) Počkajte na koniec reakcie, v balóne bude chlór!

REAKCIA

2 KMnO4 + 16 HCl --------------> 2 MnCl2 + 2 KCl + 8 H2O + 5 Cl2

Pri použití MnO2:

MnO2 + 4 HCl -------------> MnCl2 + 2 H2O + Cl2

OBRÁZKY

Tekutý chlór

VIDEÁ

Skvapalnenie chlóru: http://www.youtube.com/watch?v=1xYTEGeLFpQ

Hliník + chlór: http://www.youtube.com/watch?v=F4IC_B9i4Sg

Zaujímavosti:

- Chlór bol v 1. sv. vojne použitý ako chemická zbraň (Ypry).

- Chlór sa používa v mnohých org. syntézach, na výrobu plastov, liekov, insekticídov a farbív. Taktiež sa používa na dezinfekciu vody.

- Je to žltý páchnuci plyn, pri -35°C sa dá skvapalniť na suchom ľade.

- Taktiež sa z neho dajú za istých podmienok vyrobiť slabé výbušniny (niektoré sú extrémne nestabilné a toxické).

 

 

Návod na výrobu Kyanogénu - C2N2

Tento návod je 108% legálny, ale neodporúčame ho kvôli toxicite!

 

Čo potrebujete na výrobu Kyanogénu a kde to zoženiete?

- NaCN/KCN (Chemické obchody)
- CuSO4 - modrá skalica
- Voda
- Fľaša
- Plastový pohár
- Lievik
- Balón

Úroveň náročnosti: III. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: IV. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre kyanogén:

   

POZOR!! V žiadnom prípade kyanogén nevdychujte, spôsobuje vážne zdravotné problémy až smrť! Pracujte zásadne vonku počas vetra! Taktiež zabráňte vdýchnutiu akéhokoľvek kyanidu! V žiadnom prípade nedovoľte, aby sa akýkoľvek kyanid (NaCN, KCN alebo CuCN) dostal do kontaktu s kyselinou! Vzniká pri tom extrémne toxický kyanovodík! Nevylievajte kyanidy do kanalizácie, môžu spôsobiť kontamináciu vody! Zbavte sa ich v nebezpečných odpadoch alebo spálením.

Výroba:

1) Do fľaše pripravte roztok kyanidu, ďalej pripravte roztok príslušného množstva CuSO4 do pohára.

2) Pridajte (najlepšie cez lievik) roztok CuSO4 do fľaše, zadržte dych a upevnite balón - tu si dávajte pozor, robte to vonku pri silnom vetre a vyhýbajte sa styku s výparmi! Balón upevnite čo najrýchlejšie, zadržanie dychu je výhodou.

3) Počkajte na koniec reakcie.

4) Po dokončení reakcie vznikne biela zrazenina CuCN. Môžete sa jej zbaviť v nebezpečných odpadoch, ako bolo uvedené vyššie, alebo si ho môžete nechať. Nikdy sa však nesmie dostať do styku s kyselinami. Nebezpečnosť kyanovodíku (a kyanidov všeobecne) snáď zdôraznená byť nemusí.

REAKCIA

2 CuSO4 + 4 NaCN -------------> 2 Na2SO4 + 2 CuCN + C2N2

VIDEÁ

Plameň kyanogénu: http://www.youtube.com/watch?v=ilVWVvaDEOo

Zaujímavosti:

- Kyanogénovo-kyslíkový plameň dosahuje teplotu až 5000°C!

- Kyanogén horí nádherným modro-fialovým plameňom

 

Návod na výrobu Amoniaku - NH3

Tento návod je 108% legálny, ale nebezpečný!

 

Čo potrebujete na výrobu Amoniaku a kde to zoženiete?

- Akúkoľvek amónnu soľ (síran, chlorid......) (chemické obchody)
- NaOH
- Voda
- Nádoba (fľaša alebo skúmavka)
- Balón
 
Úroveň náročnosti: I. stupeň
 
Úroveň nebezpečnosti: I.- II. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre amoniak a pri jeho výrobe:

  

POZOR!! Pracuje sa so žieravinami a toxickým plynom. Robte to vonku a opatrne! Amoniak je toxický pri nadýchaní, môže poškodiť zrak a má príšerný zápach, takže to robte počas veterného počasia. Ak ho chcete rozpustiť vo vode, buďte zvlášť opatrní. Rozpúšťanie amoniaku vo vode je extrémne rýchly dej!

Výroba:

1) Dajte do nádoby amónnu soľ a príslušné množstvo NaOH. Už tu začne vznikať malé množstvo amoniaku, ktorý možno ucítite. Zatraste nádobu, aby sa látky zmiešali.

2) Pridajte malé množstvo vody, rýchlo utesnite balón na hrdlo nádoby. Ak používate skúmavku, mala by mať rozšírené okraje, aby balón neskĺzol.

3) Začne vznikať amoniak. Reakcia bude najprv pomalá, pretože prebieha hlavne v mieste, kde ste kvapli vodu. Po čase vznikne pri reakcii viac vody, ktorá ju urýchli.

4) Počkajte na koniec reakcie (prípadne môžete obsah nádoby občas pretriasť).

5) Balón teraz môžete odpojiť a robiť s amoniakom čo potrebujete (napr. rozpustiť vo vode). Rozpúšťanie vo vode robte tým spôsobom, že nalejete do fľaše požadované množstvo vody (najlepšie studenej), na hrdlo pripevníte balón a pár sekúnd počkáte na rozpustenie. Roztok NH3 je tým pádom hotový.

REAKCIA

NaOH + NH4+ ------------> Na++ NH3 + H2O

OBRÁZKY

Oxidácia amoniaku čiastočkami Cr2O3

VIDEÁ

Horenie amoniaku: http://www.youtube.com/watch?v=n4ktAaGAyLc

Oxidácia amoniaku platinou: http://www.youtube.com/watch?v=G7Lg9mdazC4

Rapídne rozpúšťanie amoniaku vo vode: http://www.youtube.com/watch?v=E-LUfIhfR0c

Amoniakové svetlušky: http://www.youtube.com/watch?v=4DHXdZRRQ10

Zaujímavosti:

- Amoniak je cítiť už pri malých koncentráciách. Je extrémne dobre rozpustný vo vode, hlavne v studenej.

- Z amoniaku sa priemyselne vyrábajú dôležité chemikálie, napr. HNO3, amíny, hnojivá atď.

- Plynný amoniak je možné skvapalniť na suchom ľade (t.v. -35°C). Kvapalný amoniak dokáže rozpúšťať reaktívne kovy (Ca, Na...), pričom vznikajú tmavomodro sfarbené roztoky.

 

Návod na výrobu Fireball
Fireball - Ohnivá guľa

Ohnivú guľu budete môcť bez obáv chytiť do rúk.

 

Čo potrebujete na výrobu Fireball a kde to zoženiete?

- Niť
- Ihla
- Nožnice
- 108% Bavlnu alebo vatu (4x11cm)
- Petrolej, bután...
- Voda

Úroveň náročnosti: I. stupeň

Úroveň nebezpečnosti: 0.- I. stupeň

Symboly nebezpečnosti pre fireball:

Výroba fireball:

1) Z bavlny si urobte hustú guličku, ktorú čo najviac krát obmotajte niťou. A to nielen obvod guličky, ale aj vnútro pomocou ihly. Čo najviac!

2) Keď bude gulička hotová, naplňte ju horľavinou. Čím to naplníte je na vás, ale najlepší bude asi petrolej alebo iné nepolárne horľaviny. Netreba toho veľa.

3) Dajte si ruky pod studenú vodu, až kým nebudú úplne studené.

4) Guličku už len zapáľte a chyťte ju do rúk. Oheň naozaj nebudete cítiť, pretože voda chladí.

 

Zaujímavosti:

- Gulička bude neuveriteľne dlho horieť i keď ste tam dali málo paliva.

- Guličku môžete v rukách držať dosť dlho.

 

OBRÁZKY

Holdable fireball